مقالات

انتخاب باتری مناسب ماشین

انتخاب-باتری-مناسب-ماشین

باتری ماشین به عنوان یکی از اصلی‌ترین اجزای ماشین شناخته می‌شود که در صورت بروز مشکل ممکن است مشکلات بسیاری را برای ماشین ایجاد کند. از همین رو در زمان انتخاب باتری ماشین، توجه به برخی نکات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این نکات که می‌توانند تاثیر بسیاری بر روی ماشین شما بگذارند، در نهایت نحوه عملکرد و استفاده از ماشین را نیز تحت تاثیر خود قرار خواهند داد. از همین رو بسیار اهمیت دارد که برای خرید ماشین، اصلی‌ترین ویژگی‌ها و نکات آن را بدانید. در این مقاله و در ادامه با بیان اصلی‌ترین ویژگی‌ها برای انتخاب باتری مناسب ماشین به شما کمک خواهیم کرد تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید و در نهایت به نتایج بهتری برای استفاده از باتری ماشین دست پیدا کنید.

انتخاب-آمپر-مناسب-برای-باتری-ماشین

1. انتخاب آمپر مناسب برای باتری ماشین

میزان طرفیت باتری ماشین یا همان عددی که با واحد آمپر ساعت مشخص می‌شود، یکی از نکاتی است که در حین خرید باتری ماشین باید به آن توجه لازم را داشته باشید. این عدد که از ضرب میزان جریان عبوری از سیستم برقی ماشین در زمان این عبور به دست می‌آید، تاثیر بسیاری بر روی چگونگی عملکرد باتری ماشین دارد.

برای مثال لازم است بدانید که یک ماشین با میزان آمپر پایین، می‌تواند در زمان استارت شدن با مشکل روبه‌رو شده و استارت زدن و روشن شدن آن با سرعت کمتری صورت گیرد. از همین رو زمان بیشتری در این قسمت از بین می‌رود. ضمن اینکه طول کشیدن زمان استارت ماشین می‌تواند بر روی دیگر قطعات ماشین تاثیر گذاشته و موجب ایجاد اصطکاک در بین این قطعات شود.

در ادامه شما را به دیدن لیست باتری مناسب برای هر ماشین دعوت میکنیم.

توجه-به-طول-عمر-باتری-ماشین-در-زمان-خرید

2. توجه به طول عمر باتری ماشین در زمان خرید

اگر به دنبال آن هستید که ماشین خود را برای مدت زمان طولانی نگه دارید و از آن استفاده کنید، لازم است تا به طول عمر باتری ماشین خریداری شده خود دقت داشته باشید. معمولا و به صورت کلی، باتری‌‎هایی که قیمت بیشتری را دارند، طول عمر بیشتری را نیز برای خود به وجود می‌آورند. با این حال، طول عمر ماشین می‌تواند تحت عوامل بسیاری باشد. انتخاب باتری از یک فروشگاه معتبر و داشتن گارانتی باتری می‌تواند دلیل موجهی برای انتخاب یک باتری مناسب باشد. با این حال، توجه داشته باشید در صورت نیاز به استفاده یکساله و دوساله از ماشین، نیازی به خرید باتری گران قیمت ندارید. انتخاب باتری مناسب ماشین خود را براساس نیاز و شرایطی که دارید، می‌توانید به شکل بهتر و کامل‌تری به پیش ببرید.

انتخاب-نمایندگی-معتبر-برای-تهیه-باتری-ماشین

3. انتخاب نمایندگی معتبر برای تهیه باتری ماشین

زمانی که به دنبال خرید لوازم ماشین و اتومبیل هستید، استفاده از نمایندگی‌های معتبر یکی از مهم‌ترین موضوعات برای رسیدن به نتیجه مناسب برای عملکرد باتری شما خواهد بود. داشتن نام تجاری معتبر و انتخاب محصول از یک فروشگاه معتبر و با اسم و نشان می‌تواند سبب استفاده بهتر از محصول نیز بشود. در واقع زمانی که شما محصول خود را از یک فروشگاه معتبر تهیه می‌کنید، از کارکرد آن مطمئن هستید و می‌توانید بر روی آن حساب کنید. این موضوع می‌تواند حتی بر روی تاریخ انقضای محصول نیز تاثیر داشته باشد. از این رو که در برخی از نمایندگی‌های غیرمعتبر ممکن است محصول قدیمی خود را تحت عنوان یک محصول جدید به مشتری عرضه کنند و کیفیت و کارایی لازم را نداشته باشد.

4. توجه به ابعاد باتری برای انتخاب متناسب با نیاز ماشین

یکی از مهم‌ترین نکات ظاهری در باتری ماشین، ابعاد و اندازه آن است. اگر به دنبال خرید باتری ماشین هستید، در یکی از قدم‌های اول لازم است تا نسبت به ابعاد باتری ماشین دقت کافی را داشته باشید. باتری‌ ماشین در ابعاد مختلف و متعددی تولید می‌شود و انواع مختلفی را دارد. این اندازه‌های مختلف هرکدام کاربرد متفاوتی را دارند و می‌توانند برای ماشین‎های مختلفی مورد استفاده قرار گیرند. بر روی برچسب هر باتری ماشین، این مدل نوشته شده است. تطبیق دادن مدل باتری با مدل باتری مورد نیاز برای ماشین می‌تواند با کمک گرفتن از دفترچه راهنمای ماشین صورت گیرد. درون دفترچه راهنمای ماشین، به صورت دقیق مدل باتری ماشین و نیاز ماشین نوشته شده است. این اطلاعات در کنار اطلاعات باتری موجود برای خریداری، نکاتی هستند که می‌تواند منجر به داشتن یک خرید بهتر شوند.

5. مقایسه کردن ظاهر باتری قدیمی و باتری جدید ماشین

در زمان خرید باتری مناسب ماشین، به عنوان یک راه‌حل ساده می‌توانید به سراغ باتری قدیمی خود بروید. با در نظر گرفتن باتری قدیمی خود و ویژگی‌های اصلی آن می‌توانید انتخاب خود را براساس آن انجام دهید. ویژگی‌های باتری مناسب برای ماشین شما کاملا مشخص است. ابعاد و ظاهر باتری ماشین، محل قرار گرفتن قطب‌های باتری ماشین و برخی عوامل دیگر، به صورت کلی یکسان هستند. با در نظر گرفتن این عوامل و نقاط ضعف و قوت باتری قدیمی خود، می‌توانید به یک انتخاب بهتر و مناسب‌تر برسید. انتخابی که نیازهای باتری ماشین شما را برطرف کرده و عملکرد بهتری را برای ماشینتان به همراه داشته باشد.

6. توجه به گارانتی و خدمات پس از فروش برای باتری ماشین

در زمان خرید باتری مناسب ماشین، با مراجعه به یک فروشگاه معتبر می‌توانید گارانتی و خدمات پس از فروش باتری مناسب ماشین خود را چک کنید. این نکته به عنوان یکی از مهم‌ترین نکات در خرید باتری مناسب ماشین می‌تواند به شما کمک کند تا در صورت بروز هرگونه مشکل بتوانید با بهره بردن از خدمات پس از فروش، انتخاب مناسب و خوبی را برای خود رقم بزنید.

انتخاب-بین-باتری-اتمی-یا-اسیدی-با-توجه-به-شرایط-نگهداری-آن

7. انتخاب بین باتری اتمی یا اسیدی با توجه به شرایط نگهداری آن

یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده نوع باتری مناسب برای ماشین، انتخاب باتری براساس نوع و مدل آن است. به صورت کلی باتری‌ها به دو نوع اسیدی و اتمی تقسیم می‌شوند که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. این دو نوع باتری می‌توانند براساس شرایط ماشین، به انتخابی مناسب یا غیرمناسب تبدیل شوند. از همین رو پیش از انتخاب باتری ماشین و با در نظر گرفتن شرایط ماشین و کنار هم قرار دادن این موضوع با ویژگی‌های باتری اسیدی و اتمی می‌توانید نتیجه بهتری را به دست آورید.

تفاوت اصلی بین باتری اسیدی و اتمی در نحوه کارکرد و نگهداری آن‌ها است. باتری اتمی نیازی به نگهداری ندارد و افت عملکرد را تجربه نمی‌کند. از همین رو به صورت یکباره از کار می‌افتد. این در حالی است که باتری‌های اسیدی افت عملکردی خود را به مرور و در طی زمان تجربه می‌کنند و با استفاده بیشتر دچار اختلال کارکرد می‎شوند. این نکات سبب شده است تا امروزه باتری‌های اتمی از محبوبیت و استفاده بیشتری در بازار خرید و فروش باتری مناسب ماشین برخوردار شوند.

8. شماره فنی باتری یا همان محل قرارگیری قطب‌های مثبت و منفی باتری

از دیگر نکات مهمی که برای انتخاب باتری مناسب ماشین وجود دارد، در نظر گرفتن محل قرارگیری قطب‌های مثبت و منفی است. پیدا کردن قسب مثبت و منفی و توجه به انداره‌های آن می‌تواند به شما کمک کند تا انتخاب باتری مناسبی را با توجه به ماشین خود داشته باشید. این انتخاب می‌تواند براساس شماره فنی باتری یا همان محل قرارگیری باتری باشد که برای هر ماشین به صورت متفاوتی رقم می‌خورد.

این موضوع می‌تواند بر روی عامل ابعاد نیز تاثیرگذار باشد. در واقع پس از انتخاب ابعاد متناسب یک باتری، براساس نوع باتری انتخاب شده ممکن است باتری با شماره فنی‌های مختلفی وجود داشته باشد. این باتری‌ها معمولا جابه‌جایی قطب باتری دارند. به گونه‌ای که با مشاهده باتری ماشین، ممکن است قطب منفی در سمت راست یا سمت چپ شما باشد. این موضوع لازم است تا متناسب با ماشین مورد نظر سنجیده شود.

9. توجه به نیاز هر خودرو و نوع رانندگی فرد راننده برای انتخاب باتری ماشین

یکی از مهم‌ترین نکات در حین خرید باتری مناسب ماشین، در نظر گرفتن نیاز ماشین و نوع رانندگی فرد راننده است. در صورت رانندگی سریع و پرگاز، استفاده زیاد و دائمی از ماشین و مواردی از این قبیل، نیاز به باتری به شکلی متفاوت است. از همین رو برای آن که بتوانید به یک انتخاب مناسب برای ماشین خود برسید، بهترین راهکار این است که سبک رانندگی خود را مشخص کرده، نیازهای راننده از ماشین و باتری را شفاف کنید و سپس به سراغ خرید باتری مناسب برای ماشین خود بروید.

10. توجه به قیمت تمام شده برای باتری و مقایسه با بودجه در نظر گرفته شده آن

در آخرین قدم از انتخاب باتری ماشین، لازم است تا به بودجه خود و قیمت باتری توجه کنید. مقایسه این دو عدد و انتخاب باتری مناسب ماشین با قیمت متعادل برای شما می‌تواند سبب شود تا به نتیجه بهتری دست پیدا کنید. تمامی 9 عاملی که تا به اینجا بیان شدند، هرکدام به گونه‌ای می‌توانند بر روی قیمت تمام شده باتری تاثیر داشته و انتخاب شما را تحت تاثیر خود قرار دهند.

جمع-بندی-پایانی-مقاله-باتری-مناسب-ماشین

جمع بندی پایانی مقاله

اگر به دنبال خرید و انتخاب باتری مناسب ماشین برای خود هستید و می‌خواهید به یک نتیجه کاربردی برسید، توجه داشتن به نیازتان می‌تواند به عنوان اولین قدم کمک کننده باشد. در این مقاله سعی کردیم تا با بیان ده نکته مهم و اصولی به شما کمک کنیم تا به انتخاب خوبی برای باتری مناسب ماشین خود برسید. انتخابی که به شما کمک کند تا خرید بهتری را تجربه کنید و عملکرد و کارکرد ماشین خود را افزایش دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *