مقالات

علت خرابی باتری ماشین

خرابی-باتری-ماشین

زمانی که در حال استفاده از ماشین خود هستید، ممکن است مشکلات بسیاری را در خصوص خرابی ماشینتان تجربه کنید. این مشکلات که هرکدام ممکن است به شکلی بروز پیدا کنند، موجب دردسرهای بسیاری خواهند شد. در بین تمامی مشکلات به وجود آمده برای یک ماشین، خرابی باتری ماشین می‌تواند به عنوان یکی از مهم‌ترین این موارد مطرح شود. باتری ماشین که به عنوان یک جز اصلی از ماشین شناخته می‌شود، در صورت بروز هرگونه مشکل می‌تواند بر روی دیگر اعضای ماشین تاثیر گذاشته و اختلالاتی را در زمینه استفاده از ماشین به وجود آورد. از همین رو با داشتن اطلاعاتی درباره چگونگی بروز این موضوع می‌توان از آن جلوگیری کرد و مشکلات کمتری را در این راستا تحمل کرد. در این مقاله، به سراغ اصلی‌ترین موارد علت خرابی باتری ماشین رفتیم و درباره آن‌ها نکاتی را بیان کردیم. نکاتی که امید است بتواند اطلاعات خوبی را در این باره در اختیار شما قرار دهد. در ادامه با آریانو همراه باشید.

دلایل-خرابی-باتری-ماشین

دسته‌بندی علت خرابی باتری ماشین به چهار دسته اصلی

در اولین قدم برای آشنایی با علت خرابی باتری ماشین لازم است تا ریشه آن را بشناسید. برای شناسایی ریشه مشکل، شناخت اجزای باتری ماشین از اهمیت بالایی برخوردار است. صفحات باتری ماشین، اتصالات داخلی و قطب‌های مثبت و منفی، الکترولیت و بخش‌هایی دیگر از باتری می‌توانند در خراب شدن آن تاثیر داشته باشند. به صورت کلی علت خراب شدن باتری را می‌توان به چهار دسته مختلف تقسیم کرد. این چهار دسته از علل را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید.

 1. ریزش صفحات باتری ماشین: بروز مشکل در صفحات باتری ماشین و ایجاد خوردگی در آن
 2. اتصال داخلی صفحات مثبت و منفی باتری ماشین: بروز اتصال داخلی بین قطب‌های باتری ماشین می‌تواند منجر به خرابی آن شود.
 3. قطع شدن اتصال صفحات مثبت و منفی باتری ماشین: در صورت قطع شدن اتصالات صفحات مثبت و منفی، کارکرد باتری ماشین با اختلال روبه‌رو می‌شود.
 4. از دست رفتن الکترولیت باتری یا همان خشک کردن باتری: خشک کردن باتری را می‌توان به عنوان چهارمین دسته از علت خرابی باتری ماشین دانست.

عوامل-افزایش-دهنده-احتمال-خراب-شدن-باتری

عوامل افزایش دهنده احتمال خراب شدن باتری

حال که با 4 دسته اصلی از علل خرابی باتری ماشین آشنا شدید، لازم است تا علل جزئی‌تر را نیز بشناسید و هریک از این علل را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید. پیش از خواندن این علل باید بدانید که هرکدام از این علت‌ها، زیرمجموعه‌ای از 4 دسته قبلی هستند و در یکی از این دسته‌ها جای می‌گیرند. در ادامه 14 علل اصلی خراب شدن باتری ماشین را مشاهده خواهید کرد و اطلاعاتی را درباره هریک کسب می‌کنید.

 1. دشارژ کردن سریع برای باتری ماشین

اگر زمان مناسب و کافی را برای دشارژ کردن باتری خود قائل نمی‌شوید و می‌خواهید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، باتری ماشین شارژ خود را خالی کند، لازم است بدانید که مراحل خراب کردن باتری خود را شروع کرده‌اید. دشارژ کردن سریع باتری ماشین می‌تواند یکی از اصلی‌ترین دلایل خرابی باتری باشد. موضوعی که بر روی سلامت باتری ماشین تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت.

 1. شارژ بیش از حد مجاز باتری توسط شارژر یا دینام

در کنار دشارژ شدن سریع باتری، شارژ بیش از حد باتری نیز می‌تواند موجب بروز مشکلاتی برای سلامت باتری شود. در واقع زمانی که باتری بیش از حد مجاز توسط دینام یا همان شارژر افزایش شارژ می‌گیرد، می‌تواند با سرعت بالاتری سلامت خود را از دست دهد. این دو مورد نشان می‌دهد که برای حفظ سلامت باتری لازم است تا میزان باتری به اندازه مشخص شده آن باشد.

 1. قرار گرفتن باتری در معرض گرما و سرمای بیش از اندازه

حضور باتری در معرض دمای بسیار بالا یا بسیار پایین از معضلات دیگری است که در صورت بروز، می‌تواند باتری ماشین را دچار مشکل کند. افزایش دمای بیش از اندازه و قرار گرفتن در معرض گرما، می‌تواند دلیلی برای خراب شدن باتری ماشین باشد. البته لازم به ذکر است که در فصول گرم سال و در زمان افزایش میزان بخار آب، این اتفاق با تقریب خوبی ممکن است بیشتر رخ دهد.

 1. مسدود شدن دریچه‌های بخار اسید در داخل باتری

زمانی که میزان استفاده از باتری افزایش می‌یابد، ممکن است دریچه‌های بخار اسید در داخل باتری با مشکل روبه‌رو شوند. این مشکل با استفاده درست و اصولی می‌تواند کاهش یابد. با این حال، مسدود شدن دریچه‌های بخار اسید باتری به عنوان یک علت خرابی باتری ماشین شناخته می‌شود که می‌تواند تاثیر مستقیمی را بر روی سلامت باتری گذاشته و محیط باتری را به محیطی اسیدی تبدیل کند. این موضوع در صورت برطرف نشدن، ممکن است خوردگی باتری را در پی داشته باشد.

 1. ایجاد اتصال کوتاه در دو سر قطب‌های باتری ماشین

یکی از مشکلاتی که به راحتی می‌تواند موجب از بین رفتن و خراب شدن باتری ماشین شود، ایجاد اتصال کوتاه در دو سر قطب‌های باتری ماشین است. باتری ماشین در صورتی که از دو سر قطب به یکدیگر متصل شود، دچار اختلال شده و می‌تواند حتی منجر به از کار افتادن ماشین شود. از همین رو چک کردن اتصالات ماشین از اهمیت بسیاری برخوردار است که می‌تواند سلامتی آن را تضمین کند.

 1. کار نکردن باتری به مدت طولانی در حالت دشارژ

به عنوان یکی از اصلی‌ترین موارد برای علت خراب شدن باتری ماشین می‌توان به کار نکردن ماشین و باتری آن برای مدت زمان طولانی اشاره کرد. در صورتی که ماشین شما برای مدت زمانی طولانی کنار گذاشته بوده است و از آن استفاده کافی برده نشده است، پیش از روشن کردن ماشین لازم است تا باتری به صورت کلی مورد ترمیم قرار گیرد. در غیر این صورت احتمال از بین رفتن باتری ماشین در اولین تلاش برای روشن کردن آن بسیار است.

 1. استفاده از باتری در حالت سولفاته شدن و کاهش الکترولیت

زمانی که باتری ماشین به سمت سولفاته شدن پیش می‌رود، لازم است تا به سرعت استفاده از آن را متوقف و مشکل آن را برطرف کرد. به این منظور با مشاهده اولین علائم از سولفاته شدن باتری ماشین باید به سراغ راهکارهای برطرف کردن این موضوع بروید و در اسرع وقت این مشکلات را از باتری ماشین برطرف کنید.

 1. عدم تناسب باتری با میزان درخواست الکتریکی خودرو

یکی از موضوعات مهم در حین استفاده از باتری ماشین، وجود تناسب در بین باتری ماشین و درخواست الکتریکی ماشین مورد نظر است. در واقع تناسب نداشتن باتری و ماشین می‌تواند دلیلی برای خرابی زودهنگام باتری ماشین تلقی شود.

 1. استفاده از لوازم الکتریکی بیش از حد بر روی اتومبیل

زمانی که از باتری ماشین بیش از اندازه استفاده شود، ممکن است باتری ماشین به سرعت به سمت خراب شدن پیش برود. استفاده بیش از حد از لوازم الکتریکی بر روی ماشین، عاملی است که می‌تواند این مشکل را افزایش داده و موجب بروز اختلالاتی در عملکرد باتری ماشین شود. این موضوع از آن جهت است که با افزایش لوازم الکتریکی در اولین قدم بر روی باتری ماشین فشار بیش از اندازه‌ای وارد می‌شود.

 1. ایجاد فرسودگی در کابل‌های متصل به باتری ماشین

کابل‌های متصل به باتری ماشین در طی مدت زمان طولانی یا استفاده نادرست ممکن است فرسوده شوند. از همین رو به عنوان یک علت خرابی باتری ماشین می‌توان به ایجاد فرسودگی در این کابل‌ها اشاره کرد. این موضوع ممکن است تحت تاثیر دوام کابل‌ها یا استفاده بیش از اندازه از آن‍ها صورت گیرد. با این حال، در برخی موارد ممکن است استفاده نادرست از باتری ماشین نیز این مشکل را به وجود آورد و دردسرهایی را برای فرد استفاده کننده به همراه داشته باشد.

 1. عدم محکم بودن نگهدارنده باتری و ایجاد ارتعاش برای آن

نگهدارنده باتری ماشین به عنوان راهی است تا باتری ماشین بتواند بدون ایجاد هرگونه ارتعاش کار و فعالیت خود را انجام دهد. در صورتی که نگهدارنده باتری ماشین به اندازه کافی محکم نباشد، ممکن است اختلالی در عملکرد باتری ماشین به وجود آید. این موضوع در بلند مدت منجر به خرابی باتری ماشین می‌گردد.

 1. عدم رعایت اصول اساسی برای نگهداری باتری خودرو

توجه داشتن به اساسی‌ترین موارد اصول نگهداری از باتری می‌تواند بر روی سلامت نهایی باتری تاثیر مستقیمی را بگذارد. در صورتی که این نکات به صورت دقیق رعایت نشوند، در بلند مدت موجب بروز خرابی در باتری ماشین خواهند شد.

 1. نداشتن کیفیت باتری‌ تولید شده و مورد استفاده

 به عنوان اخرین مورد از علت خرابی باتری ماشین می‌توان به کیفیت باتری تولید شده اشاره کرد. باتری‌ ماشین ممکن است، ساخت کارخانه‌های مختلفی باشد. این موضوع می‌تواند بر روی کیفیت نهایی ماشین تاثیر گذاشته و موجب افزایش یا کاهش دوام باتری ماشین برای استفاده از آن شود.

علت-خرابی-باتری-ماشین

جمع بندی پایانی مقاله

اگر به دنبال آن هستید که درباره باتری ماشین خود اطلاعاتی را داشته باشید و از علت خرابی باتری ماشین مطلع باشید، خواندن این مقاله می‌تواند برای شما کمک کننده باشد. در این مقاله سعی کردیم تا با بیان مهم‌ترین نکات درباره علل بروز خرابی باتری به شما کمک کنیم تا در این باره اطلاعات دقیق و کاملی را به دست آورید. اطلاعاتی که به شما کمک کند تا در راستای جلوگیری از بروز این مشکل اقدام کرده و آن را به خوبی حل کنید. امید است خواندن نکات بیان شده، برای شما نتیجه خوبی را در پی داشته باشد و در نهایت بتواند سلامت بیشتری را برای باتری ماشین شما رقم زند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *