مقالات

راهنمای نگهداری باتری خودرو در فصول سرد

راهنمای نگهداری باتری خودرو در فصول سرد

یک صبح سرد زمستانی، بعد از یک شب سرد را در نظر بگیرید که قصد دارید صبح زود با خودرو شخصی به محل کار بروید. شاید شما هم پیش از اینکه وارد ماشین شوید، به اینکه ماشین استارت خواهد خورد یا نه فکر کنید. در واقع استارت خوردن خودرو در روزهای سرد، دغدغه بسیاری از رانندگان است. در این مطلب قصد داریم به بهترین شیوه نگهداری باتری خودرو در فصول سرد بپردازیم و نکات کاربردی در این زمینه را بیان کنیم تا با اطمینان از شرایط خوب باتری، استارت بزنید.

اصول نگهداری باتری خودرو در فصول سرد

اصول نگهداری باتری خودرو در فصول سرد

با روشن شدن خودرو، اطمینان پیدا می‌کنیم که چند قطعه مهم خودرو از جمله باتری سالم هستند. به عبارت بهتر، برای استارت خوردن خودرو پیش از هر چیز باید باتری خودرو به‌درستی عمل کند و به‌شرط سالم بودن باتری، خودرو استارت خورده و روشن می‌شود. اما بعد از روشن شدن خودرو نیز، نیاز به باتری همچنان وجود خواهد داشت. تجهیزات صوتی، چراغ‌های زنون، کولر و … انرژی لازم برای کارکردن را از باتری می‌گیرند. از سوی دیگر، شرایط کلی باتری در هوای سرد به‌خوبی هوای گرم نیست. در آب‌و‌هوای سرد، معمولاً عملکرد باتری کند می‌شود و به همین دلیل باید با به‌کار‌گرفتن چند نکته مهم، سلامت باتری را در ماه‌های سرد سال تأمین کنیم.

چه نوع باتری‌هایی برای هوای سرد مناسب‌تر هستند؟

چه نوع باتری‌هایی برای هوای سرد مناسب‌تر هستند؟

در مقاله‌های پیشین آریانو به‌ طور مفصل درباره انواع باتری توضیح دادیم و دسته‌بندی کلی باتری‌های خودرو را بیان کردیم. بر این اساس، دو نوع باتری خودرو وجود دارد که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارد و برای شرایط متفاوتی مناسب است. این دو نوع باتری به‌قرار زیر هستند:

باتری‌های خشک یا اتمی

احتمالاً شما هم عبارت‌هایی مثل آب باتری یا باتری اسیدی را شنیده‌اید. باتری‌های خشک که اتمی یا سیلد هم نامیده می‌شوند، آب باتری ندارند و به همین دلیل، خشک نامیده می‌شوند. این باتری‌های نوظهور، کار را برای رانندگان و صاحبان خودرو ساده کرده‌اند. به دلیل وجود درپوش روی سطح باتری خشک، دسترسی به سلول‌های باتری‌های خشک ساده نیست، و اگرچه در آن‌ها الکترولیت وجود دارد، جنس صفحات به‌نوعی طراحی شده که نیازی به افزودن آب‌ مقطر نیست.

باتری‌های خشک معمولاً کمی گران‌تر از باتری‌های اسیدی هستند و گاهی تا دو‌برابر بیشتر از باتری‌های اسیدی عمر می‌کنند. اما مهم‌‌ترین ایرادی که به این باتری‌ها وارد است، هزینه بالای آن‌ها در مقایسه با باتری‌های اسیدی است. اما از سوی دیگر، وزن سبک‌تر و کارکرد بیشتر از نقاط قوت باتری‌‌های سیلد به شمار می‌رود. یکی دیگر از مزایای این نوع باتری، عدم وجود مایع و احتمال تبخیر و نشتی است. در یک نگاه کلی، نگهداری باتری خودرو در فصول سرد درمورد باتری‌های اتمی بسیار ساده‌تر است.

باتری‌های اسیدی یا غیرسیلد

باتری‌های اسیدی از سال‌ها پیش در خودروها به کار می‌رفته‌اند و بیشتر افراد با روش نگهداری از آن‌ها آشنا هستند. از جمله‌ مهم‌ترین تفاوت‌های این نوع باتری با باتری‌های سیلد وجود اسید در این باتری‌ها است. علاوه‌ بر‌ این، باتری‌های اسیدی قابلیت سرویس و حتی تعمیرشدن را ندارند.

نگهداری باتری خودرو در فصول سرد

آیا نگهداری باتری خودرو در فصول سرد به تجهیزات برقی خودرو کمک می‌کند؟

برای نگهداری باتری خودرو در فصول سرد تنها باید به چند نکته کلیدی توجه کنید. اگرچه باتری خودرو در فصل‌های گرم و سرد نیازمند توجه است، سرما برای باتری خودرو، خطری بالقوه به شمار می‌رود. به‌ عبارت بهتر، هوای سرد علاوه بر باتری، کارکرد سایر قطعات را نیز با چالش روبه‌رو می‌کند که روی عملکردی باتری نیز تأثیر می‌گذارند.

فعالیت باتری خودرو، حاصل فعل و انفعالات شیمیایی است که در داخل باتری صورت می‌گیرد. یکی از تأثیرات مخرب سرما بر باتری، کند کردن این فعل و انفعالات است. با در نظر گرفتن این نکته که کند شدن واکنش‌های شیمیایی داخل باتری منجر به اختلال و کندتر شدن تأمین برق می‌شود، بسیاری از وسایل برقی داخل خودرو مثل سیستم صوتی در هوای سرد، عملکرد مطلوبی نخواهند داشت.  این در حالی است که این تجهیزات برای کارکردن در هوای سرد به برق بیشتری  نیاز دارند.

چه عواملی باعث کم‌شدن توان باتری در هوای سرد می‌شوند؟

بر اساس پژوهش‌های آریانو در مورد نگهداری باتری خودرو در فصول سرد، تغییراتی که سرما در روغن خودرو ایجاد می‌کنند به کم‌شدن توان باتری در فصول سرد می‌‌انجامد. با کاهش دما، روغن خودرو که ماده‌ای سیال است، رو به غلظت می‌رود. با سردتر شدن هوا، روغن خودرو غلیظ‌تر و در نتیجه سفت‌تر می‌شود. سفت‌شدن روغن خودرو تاثیرات زیادی روی بخش‌های مختلف خودرو دارد. از این جمله می‌توانیم به کاهش قدرت باتری تا ۵۰ درصد اشاره کنیم که در نهایت منجر به سخت‌شدن روال استارت خوردن خودرو خواهد شد.قطعاً می دانید که سلامت باتری، مهم‌ترین عامل ضروری برای استارت خوردن خودرو است.

به این ترتیب با اطلاع از همه مخاطراتی که هوای سرد برای باتری خودرو دارد، باید تلاش کنیم که نگهداری باتری خودرو در فصول سرد را به بهترین شکل انجام دهیم تا شاهد روشن نشدن خودرو و یا تحمیل هزینه خرید باتری نباشیم. در ادامه، آریانو توجه شما را به نکاتی در زمینه نگهداری باتری خودرو در فصول سرد جلب می‌کند.

۸ نکته برای نگهداری باتری خودرو در فصول سرد

۸ نکته برای نگهداری باتری خودرو در فصول سرد

1- نخستین گام در نگهداری باتری خودرو در فصول سرد، گرم نگه داشتن باتری است. اما منظور از گرم نگه داشتن باتری، استفاده از حرارت مستقیم نیست. اولین شرط برای نگهداری ایده‌آل از باتری در فصول سرد، پارک کردن خودرو در پارکینگ مسقف است. دمای پارکینگ سرپوشیده معمولاً گرم‌تر از فضای باز است و به همین دلیل در ساعات سرد شب، باتری سردتر از حد معمول نمی‌شود.

۲- اگر پارک کردن خودرو در فضای سرپوشیده مقدور نبود، بهتر است ازانواع کاور خودرو استفاده کنید تا سرما ازطریق کاپوت به داخل خودرو و در نهایت به باتری منتقل نشود. علاوه‌ بر این، اگر تصمیم دارید خودرو را برای مدت طولانی در پارکینگ قرار دهید و احتمال می‌دهید به مدت طولانی استارت نخورد، استفاده از کاور، یخ‌زدن مایع باتری را به تعویق می‌اندازد.

۳- برای نگهداری باتری خودرو در فصول سرد، اگر قصد دارید خودرو را در هوای آزاد نگهداری کنید، و اطمینان دارید که مدتی از خودرو استفاده نخواهید کرد، اتصال منفی باتری را جدا کنید اما اتصال مثبت را همچنان متصل نگهدارید. همچنین به خاطر داشته باشید که لازم است هر چند روز یک‌بار، اتصال منفی را متصل کنید.

۴- باتری خودرو را تمیز نگه‌دارید. در بخش‌های قبلی مقاله نگهداری باتری خودرو در فصول سرد،  گفتیم که عملکرد باتری حاصل فعل و انفعالاتی است که در باتری صورت می‌گیرد و در نتیجه آن‌ها، باتری شرایط لازم برای استارت خوردن خودرو را فراهم می‌کند. اگرچه این واکنش‌های شیمیایی در داخل باتری صورت می‌گیرند، گاهی هیدروژن ساطع می‌کنند که به شکل جرم سفید رنگی در اطراف قطب‌های باتری‌های اسیدی جمع می‌شود.

پاک کردن مرتب این جرم از اطراف قطب‌های باتری، تأثیر زیادی در افزایش عمر باتری دارد. به این منظور می‌توانید از ترکیب‌های خانگی مثل آب و جوش‌شیرین کمک بگیرید و قطب باتری را پاک کنید. بعد از نظافت قطب‌ها،‌ می‌توانید از گریس یا ژله نفتی کمک بگیرید تا باتری‌ها در آینده سولفاته نشوند. این کار نیز در نگهداری باتری خودرو در فصول سرد مؤثر است چون تمیز نکردن این پودر سفیدرنگ خطر خاموش شدن ناگهانی خودرو در هوای سرد را نیز به دنبال دارد.

مقاله علت سولفاته شدن باتری خودرو را از دست ندهید.

۵- در هوای سرد، به میزان شارژ باتری دقت کنید. تحقیقات نشان داده‌اند که وقتی باتری کاملاً شارژ داشته باشد، تا دمای منفی ۷۶ درجه فارنهایت نیز خطر یخ‌زدن مایع باتری وجود نخواهد داشت. اما در صورت خالی بودن از شارژ، مایع باتری در منفی ۳۲ درجه فارنهایت منجمد خواهد شد. سرما یکی از عوامل ایجاد مقاومت الکتریکی است.

۶- میانگین عمر باتری خودرو چیزی بین ۳ تا ۵ سال است. نباید فراموش کنیم که سرما عامل مخربی است که درهرحال حتی به باتری‌های سالم و نو هم آسیب می‌رساند. برای نگهداری باتری خودرو در فصول سرد و جلوگیری از بروز آسیب‌های ناشی از سرما، بهتر است به طور مرتب رانندگی کنید. اما دقت کنید که رانندگی در مسافت‌های کوتاه نیز از جمله آسیب‌زننده به شمار می‌رود چرا که باتری فرصت کافی برای شارژشدن نخواهد داشت. همچنین اگر تصمیم دارید به مدت طولانی رانندگی کنید از توقف‌های مکرر پرهیز کنید.

۷- استارت خوردن و روشن شدن خودرو اولین نشانه سالم‌ بودن خودرو است. اما علاوه‌ بر تأمین انرژی لازم برای استارت زدن، انرژی لازم برای کار سایر بخش‌ها مثل کولر، لامپ‌های زنون و سیستم صوتی نیز به عهده باتری است. به همین دلیل بهتر است قبل از روشن کردن این تجهیزات به آلترناتور زمان بدهید تا باتری را شارژ کند. همچنین برای روشن‌کردن قطعاتی که از انرژی باتری استفاده می‌کنند، کمی صبر کنید.

۸- آخرین نکته برای نگهداری باتری خودرو در فصول سرد این است که در صورت بارش برف، در اولین فرصت برف و یخ را از سطح کاپوت پاک کنید تا سرما به داخل کاپوت و باتری نفوذ نکند.

جمع‌بندی نگهداری باتری خودرو در فصول سرد

در این مطلب، راهنمای نگهداری باتری خودرو در فصول سرد را ارائه کردیم و ضمن بیان اهمیت نگهداری از باتری در فصول سرد، به آسیب‌های احتمالی که ممکن است در اثر سرما به باتری وارد شود اشاره کردیم. با توجه به اهمیت باتری در روشن کردن خودرو و استارت زدن، در ادامه مقاله ۸ نکته ضروری برای سالم نگهداشتن باتری در فصل سرد را نیز بیان کردیم. اما باید به خاطر بسپارید که خرید باتری ماشین باکیفیت اولین گام برای اطمینان از روشن‌شدن خودرو در فصل سرد است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *