مقالات

راهنمای خرید باتری ۲۰۶

راهنمای-خرید-باتری-۲۰۶

باتری ماشین یکی از اساسی‌ترین بخش‌های خودرو به شمار می‌آید و در صورتی که دچار مشکل شود، احتمالاً قادر به روشن‌کردن خودرو نخواهید بود. فارغ از نوع خودرو، سلامتی باتری و شیوه نگهداری از آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مطلب از مجموعه مطالب آریانو  قصد داریم راهنمای خرید باتری ۲۰۶ را ارائه کنیم و علاوه بر بیان نکاتی جهت خریدی مطمئن، شیوه نگهداری مناسب از باتری خودرو را نیز بیان کنیم تا طول عمر باتری به حداکثر ممکن برسد.

شرکت-فرانسوی-Peugeot

راهنمای خرید باتری ۲۰۶

پژو ۲۰۶، محصول شرکت فرانسوی Peugeot، از سال ۱۳۸۰ توسط شرکت خودروسازی ایران‌خودرو وارد چرخه تولید شد و در ۶ تیپ به بازار عرضه شد. اگرچه در عصر حاضر خودروهای مدرن و بسیار پیشرفته‌ای را در خیابان‌های شهر می‌بینیم، پژو ۲۰۶ همچنان خودرویی زیبا با ابعادی نه‌چندان بزرگ است که طرف‌داران زیادی دارد.
این شرکت پیش از این هم خودروهایی با نام‌های آشنا از جمله «پژو 405» و «پژو 504» به خیابان‌های ایران روانه کرده بود و با توجه به عملکرد خوب آن‌ها، پژو ۲۰۶ هم ‌از بدو تولید با استقبال خوبی مواجه شد. نام‌هایی که این شرکت روی خودروهای خود می‌گذارد، معمولاً یک عدد سه‌رقمی است که عدد سمت چپ نشان‌دهنده اندازه خودرو، صفر میانی نماد سوراخ هندل اولین پژو، و عدد سمت چپ حاکی از نسل خودرو است.

راهنمای-خرید-باتری-۲۰۶

طبق راهنمای خرید باتری ۲۰۶ چه نوع باتری برای این خودرو مناسب است؟

بر اساس بررسی آریانو، این راهنمای خرید باتری ۲۰۶، باتری این خودرو نیز مانند باتری سایر خودروها، ۱۲ ولت است به این معنی که باتری می‌تواند ۱۲ ولت انرژی الکتریکی را با سرعت ۵۰ آمپر در ساعت تأمین کند. این عدد در همه خودروها یکسان نیست و در بعضی دیگر از خودروهای سواری، این عدد متفاوت هست. عامل اصلی ایجاد چنین تفاوتی در میزان آمپر، سیلندرها و اندازه خودرو است، یعنی هر چه خودرو بزرگ‌تر باشد، انرژی بیشتری برای شروع به کار نیاز خواهد داشت.

اگرچه استفاده از باتری‌هایی با آمپر بالاتر، خودرو را تهدید نمی‌کند، شروع به کار و تولید انرژی حین رانندگی برای موتور با همین باتری نیز امکان‌پذیر است. از سوی دیگر، استفاده از باتری‌هایی با آمپر کم‌تر از ۵۵ نیز برای خودرو ممکن نیست و اگر تصمیم دارید در خودرو خود از سیستم صوتی بهره ببرید، آمپر پژو ۲۰۶ باید چیزی بین ۵۵ تا ۶۲ آمپر باشد، اما باتری‌هایی با ولتاژهای بالاتر، به سینی فشار می‌آورند و انتخاب‌های مناسبی نیستند.
فارغ از سال ساخت و تیپ خودرو، بررسی‌های راهنمای خرید باتری ۲۰۶ نشان می‌دهد که همه خودروهای پژو ۲۰۶ در همه تیپ‌ها سیستم برق و باتری یکسانی دارند و به همین دلیل این راهنمای خرید باتری ۲۰۶ در مورد همه آن‌ها کاربرد دارد. علاوه بر تأثیر سیستم‌های صوتی بر میزان استفاده خودرو از باتری، سایر تجهیزات برقی مثل لامپ‌های زنون و مانیتورهای جلوی راننده همگی بر میزان مصرف انرژی باتری تأثیر می‌گذارند.

در یک نگاه کلی، باتری‌های خودرو پژو ۲۰۶، مانند بسیاری از انواع دیگر باتری در دو نوع اسیدی و اتمی به بازار عرضه می‌شوند. اما با در نظر گرفتن میزان آلودگی کم‌تر باتری‌های اتمی و همچنین طول عمر بیشتر آن‌ها، این راهنمای خرید باتری ۲۰۶ به شما توصیه می‌کند که از نوع اتمی استفاده کنید.

عمر-مفید-باتری-پژو-۲۰۶

عمر مفید باتری پژو ۲۰۶ چقدر است؟

باتری پژو ۲۰۶ مانند باتری سایر خودرو یک مکعب مستطیل نه‌چندان بزرگ است و طولی برابر با ۲۶ سانتی‌متر، عرض ۱۸ سانتی‌متر و ارتفاع یا عمقی ۱۸ سانتی‌متری دارد. مانند باتری‌های دیگر، باتری پژو ۲۰۶ هم طول عمر معینی دارد که معادل با کارکرد باتری در مسافت ۴۰۰۰۰ کیلومتر است. اما نباید فراموش کنیم که عمر باتری، علاوه بر خود باتری به نحوه کارکرد خودرو و سلامت دینام نیز مرتبط است.

تعویض-باتری-206-و-207

طبق راهنمای خرید باتری ۲۰۶ چه زمانی لازم است باتری را تعویض کنیم؟

پیش از این در این مقاله آریانو گفتیم که توصیه ما در راهنمای خرید باتری ۲۰۶، به شما خرید باتری‌ اتمی است و آنچه به طور معمول در اکثر تیپ‌های پژو ۲۰۶ به چشم می‌خورد، کارکرد تا ۴۰۰۰۰ کیلومتر است. باید در نظر داشته باشیم که تا پیش از این مقدار کیلومتر ممکن است به دلایلی دیگر، خودرو عملکرد مناسبی نداشته باشد اما اگر پس از این میزان کیلومتر کارکرد، شاهد یکی از مشکلات زیر بودید، وقت آن رسیده که باتری خودرو را تعویض کنید:

 • پس از چندین بار استارت زدن، خودرو به‌سختی روشن می‌شود یا به عبارت بهتر، خودرو دیر روشن می‌شود.
 • نشانگر روی باتری نوعی اسیدسنج است که انتهای آن در اسید قرار دارد. بررسی آریانو در راهنمای خرید باتری ۲۰۶ نشان می‌دهد که تغییر در میزان غلظت اسید، از طریق همین نشانگر به راننده یا تعمیرکار اطلاع داده می‌شود. علامت سفید موجود روی باتری، خیر از خرابی باتری می‌دهد یعنی وقت آن رسیده که باتری تعویض شود.
 • گاهی اوقات خرابی به‌راحتی در ظاهر باتری مشاهده می‌شود. راهنمای خرید باتری ۲۰۶ حاکی از این است که اگر باتری خودرو برآمده شده باشد یعنی باتری در اثر عواملی مثل حرارت بیش از حد، ضربه یا آسیب‌های فیزیکی قابل استفاده نخواهد بود.
 • استارت نخوردن در هوای سرد هم یکی دیگر از نشانه‌های خرابی باتری است. علاوه بر این ممکنه در هنگام استارت زدن، صدایی ضعیف مثل «صدای در زدن» بشنوید که این هم می‌تواند نشانه‌ای از خرابی باتری باشد.
 • استشمام بوی نامطبوع از باتری مثل بوی تخم‌مرغی که فاسد شده، نشان‌دهنده شارژ بیش از حد یا در اصطلاح «اور شارژ» شدن باتری است و در این صورت باتری باید تعویض شود.
 • دمای هوا معمولاً روی ولتاژ تأثیرگذار است. گرمای هوا معمولاً تغییراتی در ولتاژ ایجاد می‌کند و افزایش ولتاژ به‌مرور باعث خراب شدن باتری می‌شود. از سوی دیگر افزایش حرارت، موجب افزایش میزان تبخیر الکترولیت، خوردگی باتری، و افزایش رسوبات در سرباتری می‌شوند که همگی در نهایت به خرابی باتری می‌انجامند.
 • دشارژهای عمیق به‌تدریج موجب خرابی باتری می‌شوند. بسیاری از خودروها به مدت طولانی در انبار یا پارکینگ‌ها بی‌استفاده می‌مانند. به توصیه راهنمای خرید باتری ۲۰۶ اگر قصد دارید به مدت طولانی از خودرو استفاده نکنید، حتماً باتری را جدا کنید.
 • باتری را بیش از حد شارژ نکنید. همان‌طور که خالی‌شدن باتری موجب خرابی آن می‌شود، شارژ بیش از حد نیز منجر به خرابی باتری خواهد شد.
 • باتری پژو ۲۰۶ مانند باتری‌ سایر خودروها عمر مفیدی دارد که چیزی حدود ۳ تا ۵ سال یا ۴۰ هزار کیلومتر تخمین زده می‌شود. بنابراین بعد از سه سال استفاده از باتری، یا باید به فکر تعویض باتری باشید یا با رعایت نکاتی در زمینه حفظ و نگهداری از باتری، به عمر باتری اضافه کنید.

در این مقاله دلایل خرابی باتری ماشین را بصورت کامل توضیح داده ایم.

چند-نکته-طلایی-از-راهنمای-خرید-باتری-پژو-۲۰۶

چند نکته طلایی از راهنمای خرید باتری پژو ۲۰۶ برای طولانی‌تر شدن عمر مفید باتری

در این قسمت از راهنمای خرید باتری ۲۰۶ قصد داریم به چند نکته مفید در زمینه نگهداری از باتری اشاره کنیم که فارغ از نوع خودرو، برای انواع خودروهای سواری کاربردی و مفید است.

 • شارژ باتری را بادقت انجام دهید و مراقب باشید که باتری دشارژ نشود.
 • در فصل‌های سرد، بهتر است خودرو در مکانی گرم باشد تا باتری پژو ۲۰۶ آسیب نبیند

خواندن مقاله نگهداری باتری ماشین در فصول سرد را از دست ندهید.

 • دقت کنید که قطب‌های باتری پژو ۲۰۶ همیشه تمیز باشند چرا که سولفاته شدن سر باتری‌ها، شارژ را به حداقل می‌رساند.
 • از جابه‌جا کردن باتری پرهیز کنید. در فصل گرم، بسیاری از رانندگان باتری خودرو را به صندوق عقب منتقل می‌کنند تا حرارت بالای موتور، به باتری آسیب نزند. پیشنهاد راهنمای خرید باتری ۲۰۶ این است که این کار باید در نهایت دقت و توسط تعمیرکار خبره انجام شود و در غیر این صورت موجب آسیب‌دیدن باتری خواهد شد.
 • به سطح آب باتری دقت کنید و اگر پایین آمده بود، با افزودن کمی آب مقر سطح آب را به حد معمول برسانید.
 • سوراخ‌های درپوش باتری را چک کنید و دقت داشته باشید که حتماً روزنه‌های روی آن باز باشند
 • هر باتری حدوداً شش ماه بعد از شروع به کار یا اولین استارت، شروع به سولفاته شدن می‌کند. اما با توجه به راهنمای خرید باتری ۲۰۶، بعد از بررسی وضعیت دینام و سیستم شارژ باتری، کاربرد موادی مثل گریس در نقطه اتصال باتری و کابل، خشک نگه‌داشتن باتری و سرباتری در مناطقی که هوای شرجی دارند، و در نهایت قراردادن درپوش در سرباتری به افزایش طول عمر باتری کمک خواهید کرد.
 • در فصل‌های سرد، احتمال می‌رود که سرما به باتری پژو ۲۰۶ آسیب برساند؛ بنابراین بهتر است در فصل سرد سال، ماشین را در پارکینگ سرپوشیده پارک کنید. علاوه بر این،‌ در صورت بارش برف، بهتر است که به‌سرعت برف و یخ را از روی سطح کاپوت پاک کنید.
 • راهنمای خرید باتری ۲۰۶ توصیه می‌کند که در فواصل زمانی مختلف باتری را چک کنید. به قطب‌های باتری دقت کنید و در صورتی که نشانه‌ای از سفیدک در اطراف قطب‌های باتری دیدید، فوراً برای پاک کردن آن اقدام کنید. در این حالت می‌توانید از محصولات شیمیایی مانند ژله نفت (وازلین) کمک بگیرید، یا به سادگی از ترکیب آب و جوش شیرین استفاده کنید. بعد از این کار برای جلوگیری از سولفاته‌شدن باتری، بهتر است از گریس استفاده کتید.

جمع‌بندی-خرید-باتری-پژو-۲۰۶-و-207

جمع‌بندی خرید باتری پژو ۲۰۶

در این مطلب به ارائه راهنمای خرید باتری ۲۰۶ پرداختیم که از جمله خودروهای پرطرف‌دار در ایران به شمار می‌رود. این خودرو سواری تقریباً ۲۰ سال پیش وارد ایران شد و به‌مرور در تیپ‌‌های مختلف تولید شد. برای پژو ۲۰۶ که امروزه در انواع هاچبک، SD، رانا، و ۴۰۷ تولید می‌شود، باتری‌هایی به قدرت ۵۵ تا ۶۲ آمپر مناسب هستند. استفاده از باتری‌هایی با آمپر بالاتر از دو نظر مناسب نیست. از یک سو،‌ سینی جلو امکان اضافه کردن باتری با ابعاد بزرگ‌تر را نمی‌دهد و از سوی دیگر، نیازی به استفاده از آمپر بالاتر نیست.

در ادامه این راهنمای خرید باتری ۲۰۶، به شیوه‌های نگهداری از باتری این خودرو پرداختیم و چند نکته مهم درباره نگهداری از باتری این خودرو بیان کردیم تا شاهد بیشترین میزان کارکرد باتری پژو ۲۰۶ باشید. به خاطر بسپارید که اولین قدم برای داشتن باتری سالم و باکیفیت، خرید باتری از فروشنده‌ معتبر است. از شما دعوت می‌کنیم برای خرید باتری از فروشگاه آریانو دیدن کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *